Dáša Vokatá

Vokatá Dagmar

Dáša Vokatá (* 27. ledna 1954 Karviná) je česká písničkářka.

Dětství prožila v Ostravě. V roce 1976 ji zemřel otec a ona odešla z domova a usadila se v Rychnově. Zde také potkala svého pozdějšího manžela Zdeňka Vokatého známého pod přezdívkou „Londýn“. Seznámila se zde také s dalšími disidenty a hudebníky z okruhu The Plastic People of the Universe. Po procesu s Plastiky v roce 1976 a vydání Charty 77 se obtěžování StB stupňovalo, takže nakonec byli nuceni z Rychnova odejít, jejich dům byl zbourán a Dáša Vokatá byla přinucena emigrovat. Odešla s rodinou v roce 1980 do Rakouska, kde střídavě žije dodnes.

V osmdesátých letech nahrála ve Svobodné Evropě a vydala své první album pojmenované Láska. Po roce 1989 se občas vrací do Česka, kde mimo jiné často vystupuje na festivalu Trutnov Open Air Music Festival.

V roce 2000 vydala své první eponymní CD. Další album pojmenované Bojovníci snů následovalo až po osmi letech v roce 2008. Pokřtil ho Václav Havel na trutnovském festivalu. Její zatím poslední deska, kterou nahrála společně s Oldřichem Kaisrem, vyšla na jaře 2014 pod názvem Dva divoký koně.

Dvacet let žila s básníkem Ivanem Martinem Jirousem.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C3%A1%C5%A1a_Vokat%C3%A1

Licence: CC-BY-SA https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/