Edvard Kožušník

Kožušník Edvard

Edvard Kožušník (* 30. ledna 1971 Olomouc) je český úředník a pravicový politik, v letech 2009-2014 také poslanec Evropského parlamentu.

Vystudoval olomoucké Gymnázium Olomouc – Hejčín, vysokoškolská studia v Olomouci krátce po revoluci avšak nedokončil. V roce 2009 byl také studentem soukromé Vysoké školy mezinárodních vztahů a veřejné správy v Praze.

Členem ODS se stal až v roce 2008. Pracoval jako ředitel sekretariátu senátora a předsedy Senátu Přemysla Sobotky. Do povědomí širší veřejnosti se dostal v květnu 2009, když v rámci kampaně před volbami do europarlamentu navrhoval zrušení koncesionářských poplatků veřejnoprávního rozhlasu a televize.

Na 24. kongresu ODS v Olomouci v lednu 2014 kandidoval na předsedu strany, ale nebyl zvolen. Skončil na třetím místě s 32 hlasy delegátů. Porazil jej Petr Fiala.

V červnu 2009 byl za ODS zvolen poslancem Evropského parlamentu. Byl součástí evropské frakce Evropští konzervativci a reformisté. Byl členem parlamentního Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Upoutal pozornost médií tím, když se prvního zasedání Evropského parlamentu 14. července 2009 zúčastnil v cyklistickém dresu poté, co absolvoval trasu Praha – Štrasburk na kole. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 kandidoval na 10. místě kandidátky ODS. Z kandidátů do Evropského parlamentu byl dle médií nejaktivnější na sociálních sítích, i přesto však neuspěl.

Je ženatý s rodilou Španělkou, s níž má dvě děti. Mluví plynule španělsky a německy.

Spolupracoval jako politický moderátor, komentátor s pražskou televizní stanicí Metropol. Uváděl např. diskuzní pořad “Evropa z Metropole” atd.

 

Zdroj: http://www.nasipolitici.cz/cs/politik/598-edvard-kozusnik

Licence: CC-BY-SA  https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/