František Vácha

Vácha František

Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D. (* 11. září 1966) je český vědec, vysokoškolský pedagog a politik. Od roku 2010 působí jako zastupitel města České Budějovice, v roce 2013 byl zvolen do Poslanecké sněmovny PČR.

Vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1990), doktorské studium absolvoval (1997) v oboru rostlinné fyziologie na Biologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, habilitační řízení uzavřel v roce 2003, v roce 2011 byl jmenovaný profesorem biochemie.

Od roku 1991 pracuje na Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích, od roku 1997 též na Jihočeské univerzitě (postupně na Biologické fakultě, Ústavu fyzikální biologie a na Přírodovědecké fakultě). Od roku 2011 je děkanem Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Vedle Přírodovědecké fakulty JU přednáší František Vácha i na Univerzitě Johanna Keplera v rakouském Linci.

Během své práce absolvoval několik zahraničních stáží (např. na Londýnské Imperial College of Science, Technology and Medicin ve Velké Británii, kde krátce spolupracoval i s laboratoří nositele Nobelovy ceny lordem Georgem H. Porterem) a získal několik zahraničních stipendií.

V roce 2003 obdržel Prémii Otto Wichterleho pro mladé vědecké pracovníky AV ČR.

V roce 2010 se stal zastupitelem Českých Budějovic za hnutí Občané pro Budějovice. V říjnu 2013 uspěl jako nezávislý na kandidátce TOP 09 v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

V komunálních volbách v roce 2014 obhájil post zastupitele města Českých Budějovic, když kandidoval jako nestraník za hnutí Občané pro Budějovice (původně byl na 15. místě kandidátky, ale díky preferenčním hlasům skončil čtvrtý).

Be the first to comment on "František Vácha"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*