Jan Evangelista Jirásek

Jirásek Jan Evangelista

Prof. MUDr. Jan Evangelista Jirásek DrSc. (* 26. července 1929 v Pardubicích) je světově uznávaný český lékař, který svůj život zasvětil výzkumu vývoje lidského embry a plodu a reprodukční medicíně.

Od roku 1960 působí jako vědecký pracovník Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.

V letech 1968–69 byl čestným hostujícím profesorem fakulty zubního lékařství Minnesotské univerzity, v letech 1968–70 a 1978–79 hostujícím profesorem gynekologie a porodnictví téže univerzity. Přednášel vývoj člověka a vznik malformací a dále gynekologickou endokrinologii a patologii.

Léta 1987–88 strávil jako hostující vědecký pracovník na klinice gynekologie a porodnictví lékařské fakulty Tennesseeské univerzity v Memphisu.

V roce 1996 byl jmenován profesorem 2. lékařské fakulty UK v Praze a v roce 2006 byl prvním čestným hostujícím profesorem na Perinatálním výzkumném pracovišti NIH v Detroitu.

Svůj profesionální život zasvětil humánní embryologii, zkoumání vývoje lidského embrya a plodu a reprodukční medicíně. Svou vědeckou dráhu začínal objevnými pracemi v oboru histochemie a stál u kolébky české cytogenetiky. Na tento metodický základ navázal v pozdějších pracích v oboru gynekologie a embryologie, kde se navíc uplatnila i jeho erudice fotografická. Dokumentace vývoje lidského zárodku a plodu od oplodnění vajíčka k vyvinutému plodu umožnila vznik jedinečných knižních publikací mapujících stadia vývoje člověka před narozením. Vedle fyziologického průběhu vývoje embrya a plodu dokumentuje i vznik různých patologických stavů. Tyto stavy nejen popisuje, ale v mnoha případech i nově vysvětluje, takže se stávají podkladem pro prenatální monitorování vývoje plodu, pro asistovanou reprodukci a pro nápravu některých vrozených vad.

Jeho „Atlas of Human Prenatal Morphogenesis“, který byl publikován v roce 1983 v Bostonu, je rozšířen po celém světě. Jedná se o první atlas založený na fotografiích lidských embryí zhotovených technikou rastrovací elektronové mikroskopie. Monografie „Human Embryo and Fetus“, kterou vydal v Londýně a New Yorku, byla oceněná Britskou lékařskou asociací (BMA) jako jedna z 25 nejzásadnějších lékařských knih roku 2001. Za knihu „Human Prenatal Developmental Mechanics“ (New York, 2004) autora ocenil American Biographical Institute titulem „Man of the Year 2004“. Publikoval více než 200 odborných článků a monografií.

Je nositelem ceny za výzkum Učené společnosti České republiky pro rok 2010 a členem České lékařské akademie.

Be the first to comment on "Jan Evangelista Jirásek"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*