Jan Kříž

Kříž Jan

Jan Kříž (* 19. září 1985) je český divadelní herec, zpěvák, režisér a scénograf. Je dvojnásobným držitelem ceny Thálie, a to za ztvárnění Dannyho v Pomádě a za roli staršího Michala v muzikálu Děti ráje.

Vystudoval scénografii, ale věnoval se i muzikálovému herectví. Jeho otec je zpěvák a režisér Oldřich Kříž. V roce 2010 se zúčastnil reality show Robin Hood – Cesta ke slávě, kde vítězové měli získat hlavní roli v připravovaném muzikálu Gabriely Osvaldové a Ondřeje Soukupa, Robin Hood. Hlavní ženskou roli získala Martina Bártová a mužskou právě Jan Kříž . Během této reality show se také seznámil s Marií Blahynkovou, která se později stala jeho přítelkyní a manželkou. Pár byl oddán dne 11. listopadu 2015 v Evangelickém chrámu U Salvátora v Praze .

Účast v soutěži ho proslavila a jeho domovskou scénou se od té doby stalo Divadlo Kalich, kde o rok později ztvárnil roli Erika v hitmuzikálu Osmý světadíl podle písniček skupiny Elán. V roce 2012 získal hlavní roli v muzikálu Pomáda v režii Jána Ďurovčíka. Za ztvárnění Dannyho obdržel nominaci na cenu Thálie, kterou později i proměnil.  V roce 2013 získal roli opičího krále a supa v muzikálu Mauglí a v libereckém divadle F. X. Šaldy ztvárnil Josefínu v Někdo to rád horké, k muzikálu taktéž navrhl scénu. V roce 2015 režíroval liberecké uvedení muzikálu My Fair Lady a ztvárnil hlavní roli Jerryho v muzikálu Atlantida, který je postaven na písních Miro Žbirky. Ve stejném roce také proběhla obnovená premiéra muzikálu Děti ráje, kdy se muzikál z pražské Goja Music Hall přemístil do brněnského Bobycentra. Jan Kříž opět ztvárnil roli staršího Michala a získal svou druhou cenu Thálie.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_K%C5%99%C3%AD%C5%BE_(herec)

Licence: CC-BY-SA  https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/