Jiří Štědroň

Štědroň Jiří

Jiří Štědroň (* 23. května 1942 Vyškov) je český herec, zpěvák, textař a podnikatel, syn klavíristy a muzikologa Bohumíra Štědroně a bratranec hudebního skladatele Miloše Štědroně.

Maturitu složil na vyškovském gymnásiu v roce 1959 a v roce 1963 absolvoval herectví na JAMU v Brně v roli Malvolia ze Shakespearova Večera tříkrálového.

Ještě coby student vystupoval v avantgardním divadélku X62. Současně studoval zpěv u profesora Bernarda Kočaře. První písničku pro rozhlas natočil s orchestrem Gustava Broma v roce 1959.

Své první angažmá po absolutoriu dostal v divadle Večerní Brno. Aby “ztratil komplex chlapce z malého města”, odešel do Prahy, kde působil rok v divadle Apollo, a se stal zpěvákem “na volné noze”. Zpíval s orchestry Karla Vlacha, Josefa Vobruby či Václava Hybše, vystupoval v televizi i na divadle, spolupracoval s rozhlasem, natočil stovky písniček. Ještě dříve než se stal profesionálním zpěvákem, byl již profesionálním textařem (členem OSA od roku 1967). Snad i proto kladl při výběru repertoáru hlavní důraz na text, písně interpretoval jako dramatický celek. Spolupracoval se skladateli typu Jaromíra Klempíře, Jindřicha Brabce nebo Jana Spáleného. Z jeho písní jmenujme například Vlaky, Neklidné srdce, Jdi spát…

V sedmdesátých letech patřil k nejprodávanějším československým interpretům. Zúčastnil se mnoha zahraničních zájezdů po prakticky celé Evropě, ale i do Ameriky a Japonska.

V roce 1969 hrál a zpíval roli prince v pohádce Popelka po boku Evy Hruškové, Ladislava Peška a Dany Medřické.

Po celá devadesátá léta veřejně nevystupoval, byl kreativním ředitelem mezinárodních reklamních agentur Grey a GGK a měl i agenturu vlastní.

Když mu však Ladislav Županič nabídl roli Cassela v muzikálu Viktor, Viktorie, vděčně ji přijal. Po hostování v Hudebním divadle v Karlíně se stal roku 2002 stálým členem souboru divadla Semafor. V současnosti hraje také v divadle Brodway.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_%C5%A0t%C4%9Bdro%C5%88

Licence: CC-BY-SA https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/