Kateřina Winterová

Winterová Kateřina

Kateřina Winterová (* 12. února 1976 Benešov) je česká herečka, stálá členka činohry Národního divadla v Praze a zpěvačka skupiny Ecstasy of Saint Theresa.

Narodila se v Benešově a mládí prožila v Mělníku.

V letech 1990–1996 absolvovala hudebně-dramatické oddělení pražské konzervatoře, již během studií hrála v Divadle pod Palmovkou. V letech 1996–1998 hostovala v Klicperově divadle v Hradci Králové a v činohře Národního divadla nastudovala pohostinsky role ve dvou inscenacích Romance pro křídlovku a Bloudění. Od roku 1998 působí ve stálém angažmá v Národním divadle.

V roce 2011 byla nominována za roli Nory na ceny Thálie a Alfreda Radoka.

Vedle angažmá v Národním divadle jako host vystupuje na jiných scénách. V Divadle Ta Fantastica v roce 2006 nastudovala roli Katky v Thomasových Osmi ženách. V Divadle Pallace hraje roli Terezy ve hře Opona nahoru! od Petera Quiltera

Od roku 1998 působí jako zpěvačka skupiny Ecstasy of Saint Theresa. Skupina dlouhodobě patří mezi kultovní skupiny stojící na pomezí, elektronické, indie a ambientní hudby. Společně s Jan P. Muchowem vydali tři studiová alba a jeden záznam živého vystoupení.

V roce 2002 obdržela Anděla v kategorii Zpěvačka roku.

Provdala se za vydavatele a režiséra Tomáše Zilvara (nar. 1977), mají spolu dvě děti.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kate%C5%99ina_Winterov%C3%A1

Licence: CC-BY-SA https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/