Lešek Wronka

Wronka Lešek

Lešek Wronka (* 16. listopadu 1960) je česko-polský hudební producent, skladatel, textař, režisér a scénárista.

Lešek Wronka se narodil 16. listopadu 1960 v Českém Těšíně. Do roku 1997 žil v Třinci. Od roku 1998 žije trvale v Praze. Vystudoval DAMU v polské Wroclavi. Od mládí se věnoval umění, zejména hudbě. Dlouhodobě působí v hudebním showbusinessu. Je podruhé ženatý. Z prvního manželství má syna Michala (1987), rovněž producenta a scenáristu a dceru Magdalénu (1991), která je herečkou a moderátorkou. Kromě nich má ještě syna Tobiase (2008). V únoru 2015 se oženil s polskou zpěvačkou Halinou Mlynkovou.

Do sametové revoluce v roce 1989 působil jako herec, skladatel, zpěvák a básník. Jako herec vystupoval na polské scéně Těšínského divadla a jako zpěvák v různých zábavných televizních pořadech. Aktivně se zúčastnil hudebních festivalů jako npř.: Bratislavská lyra, Studentská píseň Wroclav, Piosenka aktorska Krakow, Festival české a slovenské písně v Ustroniu, či Zlatá Loutna . Jako herec se představil ve filmech Král kolonád (ČR) a Trans-Atlantyk (PL). Do roku 1989 se rovněž věnoval tvorbě filmové, scénické a rozhlasové hudby jak pro česká divadla, tak pro polské divadelní scény. V té době rovněž sólově vystupoval jako zpěvák s kapelami Gratis a Ballabile. Se svými písněmiTango, Sezóna pod nulou, Maestro maestro, patřil k předním talentům české hudební scény. Vystupoval společně s Heidi Janků, pro kterou složil několik písní.Skládal taky pro Věru Špinarovou a další. V té době rovněž napsal hudbu k úspěšným muzikálům Motýli jsou volní a Císařovy nové šaty.

Po roce 1989 odešel do podnikatelské sféry a věnoval se různým aktivitám. V letech 1997 až 2004 působil jako generální ředitel a předseda představenstva ve společnosti Čechofracht. Zároveň nadále se věnoval hudební a producentské činnosti. Psal veleúspěšné písně pro Helenu Vondráčkovou, Karla Gotta, Věru Špinarovou, Hanu Zagorovou, Jitku Zelenkovou, Moniku Absolonovou, Karla Černocha a další. Produkoval mezi jinými album Věry Špinarové Když se láskám stýská. Kromě toho napsal hudbu k velmi úspěšným muzikálům Ferda Mravenec, Sněhurka a sedm trpaslíků, Sněhová královna a k více než 20 loutkovým představením.

V roce 2004 objevil zpěvačku Ewu Farnou, které dělal manažera a producenta do roku 2014. Byl rovněž manažerem a producentem Gabriely Gunčíkové ze soutěže Česko Slovenská Superstar. V roce 2011 se stal majitelem hudební sítě Bontonland. V letech 2013 a 2014 realizoval koncertní tour punkrockové kapely Doktor PP a zrežíroval celovečerní koncertní show polské zpěvačky Haliny Mlynkové „Po drugiej stronie lustra“. V roce 2014 složil hudbu k písni s textem Petra Šišky Bůh ví, která byla napsána a produkována pro opening ceremony u příležitosti církevního svátku Cyrila a Metoděje, který se uskutečnil v blízkosti katedrály na Velehradě.

Lešek Wronka je autorem hudby, libretta a textů k multimediálním česko-polským projektům Lewron Orchestra Olza a Lewron Orchestra Vichry. Projekty “Olza” (2005) a na něj volně navazující “Vichry” (2006) jsou multimediální koncertní show, které v sobě spojují hudební prvky s tancem, pantomimou, filmovou projekcí, “live” hudebníky a světelnou show. Hudba a děj se inspirují bájemi a legendami Těšínského Slezska a starými slovanskými pověstmi tří zemí Polska, Česka a Slovenska. Přes 120 účinkujících z Česka, Polska a Slovenska předvedlo třídenní úchvatné show “Olza” na speciální velkolepé scéně na hraniční řece Olši-Olze v Českém Těšíně a Cieszynie, které vysílaly Česká televize a polská TVP. Projekt “Vichry”, financovaný z velké části jako jeden z prvních v Česku ze zdrojů Evropské unie viděli v 9 koncertech diváci v Bratislavě, Praze a Varšavě. Obě show byla zaznamenána a vydaná v podobě CD a DVD u Universal music. Vybrané skladby zazněly na koncertu “Lucerna v plamenech”, pořádaném v roce 2010 v Lucerně v Praze a v roce 2014 na Opening koncertě ve Werk Aréně v Třinci.

Od roku 2004 spolu s Petrem Šiškou byl organizátorem a producentem Výročních cen akademie populární hudby Ceny Anděl. Od roku 2009 tyto ceny organizuje a produkuje samostatně prostřednictvím firmy Lewron music center s.r.o., kterou vlastní spolu se synem Michalem. V letech 2003 až 2013 vytvořil znělku Andělů a v letech 2008 až 2013 připravoval scénáře slavnostních udílení těchto cen. Od roku 2009 Lewron music center s.r.o. rovněž vyhlašuje Žánrové ceny Anděl, v rámci kterých jsou oceňováni hudební tvůrci tzv. “menšinových” žánrů, jako np. jazz, country, hip hop, reggae, world music, hard&heavy, alternativní hudby a další.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Le%C5%A1ek_Wronka

Licence: CC-BY-SA https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/