Martin Přikryl

Přikryl Martin

Martin Přikryl (* 2. července 1974 Praha) je český hudebník, člen skupiny The Prostitutes, ředitel reklamní agentury a režisér.

Absolvoval gymnázium, rok pracoval v knihkupectví, poté studoval Institut základů vzdělanosti Univerzity Karlovy, školu však nedokončil. Pracoval v Českém rozhlase a později spoluzakládal rádio Limonádový Joe. Odtud Martin Přikryl odešel do reklamní agentury MARK/BBDO, kde začínal jako copywriter. Vytvářel např. reklamní kampaň Chlapi sobě pro pivovar Staropramen nebo kampaň pro experiment neexistujícího hypermarketu Český sen. Poté byl kreativním ředitelem v agentuře Kaspen a od roku 2010 vede vlastní agenturu Jandl. Realizoval kampaně např. pro telefonního operátora Vodafone (s Petrem Čtvrtníčkem) nebo pro Air Bank. Spolu s Michalem Nohejlem tvoří režisérské duo Mods.

Pod jménem „Martin Destroyer“ hraje na kytaru v pražské post-punkové kapele The Prostitutes, spolu s ním v ní na bicí hraje i jeho bratr Lukáš (* 1978, „Luk Santiago“). Předtím byli oba v kapelách Noční Provoz, Angličáky a The Radios. Kromě toho složil i hudbu pro film Poupata, za což byl v roce 2011 nominován na Českého lva v kategorii Nejlepší hudba.

Ve veřejném prostoru se výrazně projevil v roce 2014, když v reakci na chování prezidenta Miloše Zemana inicioval facebookovou výzvu Chci si s vámi promluvit, pane prezidente, jejíž součástí byla akce „Červená karta pro Miloše Zemana“, které se na Národní třídě v Praze zúčastnilo několik tisíc lidí. Zde prezidentu republiky symbolicky vystavili červené karty, což byl Přikrylův nápad. Tato akce byla zakomponována i do jednoho z dílů satirického seriálu Kancelář Blaník, ve kterém si Martin Přikryl také zahrál. Výzva nakonec vyústila ve vznik skupiny Podhradí, která se kromě tlaku na zachovávání důstojnosti prezidentského úřadu chce soustředit i na příští volby prezidenta republiky.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_P%C5%99ikryl

Licence: CC-BY-SA https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/