Martin Vojtíšek

Vojtíšek Martin

Martin Vojtíšek (* 12. prosince 1950 Chrudim) je český pianista a skladatel a hudební pedagog. Je vyhledávaným a uznávaným interpretem zejména díla Fryderyka Chopina a Vítězslava Nováka, jehož kompletní klavírní tvorbu nahrál a vydal na několika CD.

Martin Vojtíšek studoval na AMU v Praze v letech 1969–1974 hru na klavír pod vedením Ilony Štěpánové-Kurzové jako její poslední žák. Vedle toho soukromě studoval skladbu u Karla Janečka. Již během studia se stal laureátem chopinovské a beethovenské klavírní soutěže.

Jako klavírista se věnuje především tvorbě Fryderyka Chopina a autentické interpretaci české hudby přelomu 19. a 20. století. Vystupoval v mnoha zemích světa, např. v USA (New York), ve Francii (Paříž, Bordeaux), Španělsku (Sevilla, Córdoba), Itálii, Německu (Mnichov), Řecku (Krétský festival), Holandsku (Rotterdam) a Polsku.

Jako skladatel se zaměřuje převážně na psaní komorní hudby, a to instrumentální i vokální. Mezi jeho skladby patří např. Koncert pro altsaxofon a orchestr, Trio pro flétnu, violoncello a klavír a klavírní a písňové cykly. Jeho skladby byly uvedeny v řadě evropských zemí, USA a Brazílii, natočeny pro Radio France, belgický a holandský rozhlas, Radio Espana a Český rozhlas a na kompaktní disky. Má samostatné heslo v německé monografii Petera Hollfeldera Die Klaviermusik (str. 567).

Kromě hry na klavír a skladby se Martin Vojtíšek věnuje také pedagogické činnosti. Jako pedagog vedl četné mistrovské kurzy v zahraničí, např. na New York University, Bard College v New Yorku nebo na univerzitě Codarts v Rotterdamu.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Vojt%C3%AD%C5%A1ek

Licence: CC-BY-SA https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/