Petr Nezveda

Nezveda Petr

Ing. Petr Nezveda (* 15. února 1967) je český politik a podnikatel.

V roce 1985 maturoval na Gymnáziu ve Znojmě a v roce 1990 absolvoval Fakultu elektrotechniky Vysokého učení technického v Brně.

Od roku 1991 podniká v oboru kancelářské a výpočetní techniky a v reklamě a marketingu. V roce 2001 se stal obchodním ředitelem firmy zaměřené na pořádání kulturních akcí. Od roku 2003 byl místopředsedou představenstva akciové společnosti pro správu nemovitostí.

V letech 1997-1998 byl členem ODS, následně pak vstoupil do Unie svobody, kde byl až do roku 2003, kdy opět vstoupil do ODS. V letech 2004 – 2014 působil jako předseda znojemské oblastní rady ODS. Byl také členem regionální rady jihomoravské krajské organizace. Ve volebním období 2000-2004 byl zvolen zastupitelem Jihomoravského kraje a předsedou výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost krajského zastupitelstva. V prosinci 2006 pak byl zvolen starostou Znojma. Po říjnových volbách roku 2010 (kdy jeho popularita výrazně klesla kvůli korupční aféře na znojemské radnici) byl na postu starosty vystřídán Zbyškem Kaššaiem.

V senátních volbách v roce 2008 se za ODS ucházel o místo v Senátu za Znojemsko. Z prvního kola postoupil na druhém místě se ziskem 17 % hlasů, ve druhém kole získal necelých 31 % hlasů a byl poražen komunistickou kandidátkou Martou Bayerovou.

V komunálních volbách 2014 znovu vedl kandidátní listinu ODS do zastupitelstva Znojma, což se setkalo s odmítáním části místního sdružení, včetně oblastního předsedy Pavla Kovaříka, který se sám na kandidátku nedostal, kvůli skandálům během Nezvedova působení ve funkci starosty. Nezveda se hájil tím, že policie i přes monitorování kanceláří a odposlechy za 5 let s ničím nepřišla a jeho tehdejší tajemník nebyl odsouzen za korupci, ale za drobné pracovní pochybení. Kovařík nicméně Nezvedovu zvolení do čela kandidátky označil za důkaz slov předsedy strany Petra Fialy, že některá sdružení ODS jsou ovládána rodinnými klany. Kovařík v září na protest proti ovládání oblastního sdružení strany Nezvedou rezignoval z pozice šéfa sdružení a později i odešel ze strany. ODS získala ve městě 3 mandáty a Nezveda byl znovu zvolen zastupitelem. Vlivem preferenčních hlasů se ale propadl z prvního na třetí místo kandidátky.

Po volbách začal Nezveda za ODS vyjednávat koalici 5 stran (ANO 2011, ODS, KDU-ČSL, Pro Znojmo a Změna Znojmo) proti vítězné ČSSD. Jednání ale nakonec selhala a ve Znojmě vznikla koalice ČSSD, ANO 2011 s podporou KSČM. Nezveda se stal předsedou majetkové komise městské rady. Z místa zastupitele 27. května 2015 odstoupil kvůli svým podnikatelským aktivitám. V létě téhož roku vystoupil z ODS, protože se neztotožňoval se směřováním strany a nesouhlasil se způsobem svého odvolání z majetkové komise Znojma.

Vedle politické činnosti působil k březnu 2015 jako obchodní ředitel investiční firmy. Pracoval také pro elektrotechnickou firmu.

Be the first to comment on "Petr Nezveda"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*