Tomáš Šmíd

Šmíd Tomáš

Mgr. Tomáš Šmíd Ph.D.(* 1979) je český politolog a bezpečnostní analytik.

Vystudoval historii a politologii na Masarykově universitě v Brně. Doktorát obhájil na FSS MU v oboru politologie. Na stejné fakultě přednáší bezpečnostní a strategická studia. V letech 2009 a 2010 působil na MGIMO MID v Moskvě a v letech 2010 – 2011 jako Fulbrightův stipendista na Central Asia-Caucasus Institute (CACI), SAIS, The Johns Hopkins University ve Washingtonu, DC. S CACI spolupracuje pravidelně dodnes.

Odborně se zabývá především problematikou ozbrojených konfliktů, organizovaného zločinu a selhávání státní moci. Teritoriálně se soustředí především na přední Eurasii, obzvláště na oblast Kavkazu. Klade velký důraz na terénní výzkum a osobní znalost a zkušenost se zkoumanými teritorii, což mu umožnilo navštívit řadu problematických destinací (např. Arménii, Ázerbájdžán, Čečensko, Dagestán a další severokavkazské republiky, Irák, Írán, Izrael, Kosovo, Libanon, východní Turecko a další).

Je autorem a spoluautorem několika monografií (např. Organizovaný zločin v Ruské federaci a s Petrem Kupkou Český organizovaný zločin. Od vyděračů ke korupčním sítím) řady odborných článků, konferenčních vystoupení (např. na Columbia University v New Yorku), analýz a publicistických textů. Vystupuje též v českých i zahraničních médiích. Pravidelněji publikuje v CACI Analyst, Jane´s Intelligence a Lidových novinách.

Přednáší i na celé řadě dalších institucí v ČR i zahraničí. Je členem České společnosti pro politické vědy, České kriminologické společnosti, členem redakční rady časopisů Rexter a Vojenské rozhledy. Je předsedou občanského sdružení Centrum pro bezpečnostní a strategická studia, které mimo jiné zaštiťuje činnost známého studentského portálu Sekuritaci.cz.

Mimo akademické aktivity je aktivní v českém olympijském boxu. Trénuje mládež v SKP Kometa Brno a je mezinárodním rozhodčím AIBA.

Be the first to comment on "Tomáš Šmíd"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*