Vlasta Winkelhöferová

Winkelhoferová Vlasta

Vlasta Winkelhöferová (* 15. ledna 1932 v Praze) je česká japanoložka, překladatelka a autorka.

Po absolvování oboru japanologie-koreanistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze roku 1955, zde působila též zprvu jako asistentka, později již jako odborná asistentka se zaměřením na moderní japonskou literaturu, moderní jazyk a folklór. V době normalizace nuceně odešla, aby zakotvila na Orientálním oddělení Státní jazykové školy v Praze.

Mimo vlastní tvorby, která často vznikla jako reakce na pobyty v Japonsku, přeložila do češtiny celou řadu děl japonských prozaiků a dramatiků moderní doby (Šóhei Óoka, Džuničiró Tanizaki, Jasunari Kawabata, Kenzaburó Óe, Jukio Mišima, Haruo Umezaki aj.).

Vlasta Winkelhöferová je členkou (v abecedním pořadí) European Association for Japanese Studies, České orientalistické společnosti, Obce překladatelů, Obce spisovatelů a dále byla byla členkou Rady The Asiatic Society of Japan.

Za svou knihu Dějiny odívání – Japonsko byla v roce 1999 vyznamenána Hlávkovou cenou. V roce 2012 pak byla oceněna Řádem vycházejícího slunce, jenž je druhým nejprestižnějším vyznamenáním Japonska udělovaný cizincům.

Be the first to comment on "Vlasta Winkelhöferová"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*