Zdeněk Barták

Barták Zdeněk

Zdeněk Barták (* 1954 v Praze) je český hudební skladatel a producent.

Nejdříve studoval hudbu na Lidové škole umění – obor hra na klavír. Následovalo studium na Státní konzervatoři v Praze – hlavní obor skladba a zároveň hra na klavír a tubu.

Veřejně začal vystupovat s orchestrem svého otce. Orchestr Zdeňka Bartáka patřil s orchestry Karla Vlacha a Gustava Broma mezi nej- úspěšnější taneční orchestry v Evropě. Během studií začal působit v sestavě hudební skupiny Fontána se známým rockerem Pavlem Sedláčkem. Později zakládá vlastní skupinu, která doprovázela oblíbeného divadelního a filmového herce Jiřího Hrzána, se kterým několikrát objel republiku s velmi úspěšnými představeními např. „ Role, které jsem nehrál “ nebo „ Drahé ženy a já “ . Po tragické smrti J. Hrzána se umělecky odmlčel, aby po dvou letech založil skupinu ” 220 ” v níž byl sólovým zpěvákem Jiří Štědroň a začal opět koncertovat po celé republice s pořady „ Dívka z planety X “ a „ Týden bez tebe “. V této době měl již za sebou velmi bohatou uměleckou činnost na skladatelském poli, a tak kromě koncertní činnosti , spolupracuje s předními interprety, a skládá pro ně písničky (např. Hej zahradníku, Tvá ústa medová, Kamarád apod.).

Mezi jeho nejznámější hity patří Nonstop a Nenapovídej, za které obdržel od společnosti Supraphon zlatou a platinovou desku.

Na základě těchto hitů dostává nabídku vystupovat se skupinou Kroky Františka Janečka se zpěvákem Michalem Davidem, jako hráč na klávesové nástroje a zpěvák v jejich koncertních programech. Tyto koncerty shlédlo nespočet diváků po celé republice a zmíněná koncertní spolupráce trvala celé tři roky.

V roce 1989 se rozhodl koncertní činnost ukončit a plně se začíná věnovat filmové tvorbě, se kterou začal již v roce 1978. Zdeněk Barták se stává dvorním skladatelem známého a úspěšného filmového režiséra Jaroslava Soukupa, kterému napsal hudbu ke všem jeho zatím 17-ti celovečerním filmům (Vítr v kapse, Láska z pasáže, Diskopříběh atd.).

Zdeněk Barták má za sebou více než 5.000 koncertních vystoupení, má vydáno přes 1.000 skladeb na hudebních nosičích LP, CD a MC. Napsal hudbu k 25 celovečerním filmům, 12 TV seriálům, TV večerníčkům, k řadě televizním inscenacím, a řadu hudby pro reklamy. V zahraničí vyšlo více než 25 CD s jeho hudbou. Samostatnou kapitolou je spolupráce Zdeňka Bartáka s předními českými divadly, na jejichž scénách uvedl více než 10 hudebních muzikálů . Zároveň jeho scénická hudba doprovází celou řadu různých divadelních inscenací.

Dosud největším hudebním dílem , které vzniklo na objednávku u příležitosti oslav Millénia pro Státní Operu v Seoulu – Jižní Korea – SPAC ( Seoul Performing Art Company ) je muzikál – „ The Tempest “ – Bouře podle stejnojmenné divadelní hry Williama Shakespeara. Jde o velkolepou, výpravnou podívanou v hollywoodském stylu , která je pro velký úspěch uváděna v pravidelných cyklech v největším Seoulském divadle s kapacitou 2400 diváků. Premiéra tohoto muzikálu byla 20.listopadu 1999 v Seoulu – Jižní Korea. Tato zahraniční spolupráce přinesla celému tvůrčímu kolektivu veliký úspěch. Muzikál „ The Tempest “ byl nominován v kategorii – nejlepší muzikál roku 1999 asijského kontinentu a zvítězil.

V říjnu 2001 se také Zdeněk Barták jako vítěz soutěže Premio Bocelli zúčastnil křestu nového CD – „ Cieli di Toscana “ tenora světového jména
Andrea Bocelliho v Benátkách. Zdeněk Barták v této anonymní soutěži získal první místo a jeho píseň„ E mi manchi tu “ se stala jednou z nejúspěšnějších písní tohoto alba.

V současné době spolupracuje jako autor a producent např. s Karlem Gottem nebo Dagmar Patrasovou.

 

Zdroj: http://www.zdenekbartak.cz/?zivotopis